Новини

Прийняття нових Ліцензійних умов в галузях КЗІ та ТЗІ
Повідомляємо, що було прийнято нові редакції Ліцензійних умов провадження господарської...
08.12.2014
Відміна печаток
15 квітня 2014 року Верховна Рада України прийняла законопроект "Про...
24.04.2014
Всі новини
Відміна печаток
Четвер, 24 квітня 2014 15:57

15 квітня 2014 року Верховна Рада України прийняла законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу". За відповідне рішення проголосували 244 депутати.  Вказаний законопроект розроблений Держпідприємництвом та  внесений на розгляд в порядку законодавчої ініціативи урядом М. Азарова у червні 2013 року.
Як закон, він набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, тобто восени 2014 року ми вже зможемо оцінити всі його нововведення.
Одними з найважливіших – є  відміна обов’язковості печаток.

Колись імперативна норма «повинен» тепер буде звучати так: «Суб’єкт господарювання може мати печатки». Тобто, чи мати печатку кожне підприємство буде визначати на власний розсуд.

Слід за цим нововведенням зміни внесені у ряд законодавчих актів, зокрема до Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, Закону України «Про нотаріат», «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в України».

Печатки виключені тепер з обов’язкових атрибутів багатьох документів: договорів, реєстраційних документів (протоколи загальних зборів, реєстри присутніх), довіреностей виданих від імені юридичних осіб, звітів про оцінку майна.

Норми законів, які містили фрази «засвідчені підписом уповноваженої особи» тепер не містять  слів «та скріплені печаткою». Фактично така відміна надає офіційного статусу документам за наявності лише підпису уповноваженої особи.

У пояснювальній записці до законопроекту як мета його прийняття вказано усунення причин зловживань, які ґрунтуються на обов’язковості застосування суб’єктами господарювання печаток (у тому числі причин тих зловживань, що на сьогодні широко використовуються в рейдерстві).

Однак, мабуть при постановці цієї мети слід було врахувати, що якщо сьогодні в Україні при використанні рейдерських схем хоча б печатка стримувала певні дії зловмисників, то її відміна аж ніяк не зменшує такий ризик, а навіть полегшує їм завдання. Натомість, залишається лише один ступінь захисту – підпис.

В тих же поясненнях вказано, що наявність повноважень для вчинення правочинів від імені  юридичної особи в Україні можливо легко перевірити за інформацією з Єдиного  державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

Крім того, як зазначається в поясненнях щодо підробки печатки - технології та обладнання для цього вже не є чимось ексклюзивним. За таких обставин, жодна печатка, насправді, вже не гарантує того, заради чого її обов’язкове використання запроваджувалося багато років тому.

З цих пояснень важко зрозуміти логіку законодавця – якщо печатка не гарантує захисту, то її відміна повинна це виправити?

Щодо можливості перевірки повноважень для вчинення правочинів від імені  юридичної особи в ЄДР, то при відміні печаток не йдеться про повноваження особи як такої, а про підпис саме цієї особи, що неможливо буде перевірити з допомогою реєстру.

З приводу відміни печаток звичайно є протилежні думки, дехто вважає це правильним кроком, дехто висловлює думку про те, що спрощенню підлягають зовсім інші правила встановлені державою для юридичних осіб – ускладнені процедури отримання документів, дозволів та ліцензій, численні другорядні бланки, звітність та форми.

Однак, чи доцільно було в реаліях сьогоднішнього стану підприємництва в нашій країні та й економічного становища взагалі, застосовувати такі нововведення – покаже час. Будемо сподіватися, що після ряду «покращень» вищеописане «спрощення»  у вигляді відміни печаток не  нашкодить ні підприємцям, ні державі.